Darmowe Ogłoszenia Gorzów Wielkopolski | Ogloszenia.WirtualneMed - Aktualności - Ogłoszenia - Darmowe ogłoszenia drobne

Ogłoszenia Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg an der Warthe) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce. Siedziba wojewody lubuskiego wraz z zespoloną administracją rządową na terenie województwa lubuskiego oraz powiatu gorzowskiego. Pod względem geograficznym, północna część miasta położona jest na Równinie Gorzowskiej będącej mezoregionem makroregionu Pojezierze Południowopomorskie, zaś południowa w Kotlinie Gorzowskiej, będącej mezoregion makroregionu Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. Miasto leży nad Wartą u ujścia Kłodawki i jej dopływem Srebrną, na wysokości od 19 do 105 m n.p.m.

Gorzów Wielkopolski leży 53 km od granicy z Niemcami i około 135 km od ich stolicy – Berlina. Do Warszawy jest 463 km. Większe miasta w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego to: Poznań (165 km), Szczecin (111 km) i Zielona Góra (113 km).

Według danych GUS z 30 czerwca 2020 r. miasto miało 123 341 mieszkańców, co lokuje je na 29. pozycji w kraju pod względem liczby ludności oraz na trzydziestym szóstym pod względem powierzchni – 85,72 km².

Gorzów Wielkopolski jest rdzeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), w skład którego wchodzą otaczające go gminy: gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i SantokLubiszyn oraz Strzelce Krajeńskie. Wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.

Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym, którego początki sięgają przedwojennej historii miasta. Do 2020 roku w mieście rozwinął się przemysł  chemiczny, energetyczny, elektroniczny, lekki, maszynowy, farmaceutyczny, motoryzacyjny metalowy i spożywczy. Od 1997 roku działa tu także podstrefa Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Prawa miejskie Gorzów Wielkopolski otrzymał w 1257 roku. 2 lipca Jan I Askańczyk - margrabia brandenburski z dynastii askańskiej  wydał dokument, upoważniający rycerza Alberta de Luge do założenia miasta nad rzeką i nadania mu nazwy Landisberch Novam. Do 1945 roku miasto związane było z niemiecką Brandenburgią, a po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski.

Gorzów to ważny ośrodek kulturalny regionu. Miasto jest m.in siedzibą Jazz Club pod Filarami oraz Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska. W Gorzowie odbywa się najstarszy festiwal muzyki romskiej „Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa” (od 1988 roku).

Gorzów Wielkopolski jest siedzibą wielu klubów sportowych, ale najbardziej kojarzy się z żużlem. Od 1947 roku w mieście działa żużlowy klub sportowy Stal Gorzów Wielkopolski, jego wychowankiem jest dwukrotny Mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik (mistrzostwo w 2019 roku i 2020 roku).

Jednym z najważniejszych symboli miasta jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale Gorzów znany jest również z innych rzeczy. W 1850 roku, w przedwojennym Gorzowie wyhodowano odmianę jabłoni - renetę landsberską, znaną w świecie jako Landsberger Renette, z której przygotowywana jest „Szarlotka z Landsberską”, w 2013 roku wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W 2016 roku w Gorzowie Wielkopolskim odkryto niemal w całości szczątki prehistorycznego nosorożca (Stephanorhinus kirchbergensis), jedyny taki egzemplarz w całej Europie. W październiku 1958 roku w Gorzowie wyprodukowano pierwsze partie taśmy magnetofonowej. Od 1959 roku do końcówki lat 80 XX wieku, Gorzów za sprawą kasety, stał się prawdziwą mekką fanów muzyki. 

Źródło: Wikipedia

Frazy w Internecie związane  z Gorzowem Wielkopolskim:
  • Gorzów olx
  • Olx Gorzów Wielkopolski
  • Gratka Gorzów Wielkopolski
  • Ogloszenia Gorzow
  • Gorzow24
  • Ogłaszamy Gorzów
  • Sprzedajemy Gorzów
  • Gumtree Gorzów wielkopolski
  • Allegro Gorzów

Bezpłatne ogłoszenia na Ogloszenia.WirtualneMedia.info - Twój portal darmowych ogłoszeń.  Nieruchomości cała kategoria za darmo specjalnie dla Ciebie.  
 
Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
SUPLEMENTY DIETY - w naszej ofercie znajdziesz suplementy wspomagające odchudzanie, spalanie tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej, zdrowie, urodę czy potencję.