Darmowe Ogłoszenia Warszawa | Ogloszenia.WirtualneMedia.info - Aktualności - Ogłoszenia - Darmowe ogłoszenia drobne

Ogłoszenia Warszawa

(Aby zamieścić ogłoszenie kliknij tutaj)

Warszawamiasto stołeczne Warszawa (m.st. Warszawa) – stolica Polski i województwa mazowieckiego, największe miasto w kraju, położone w jego centralnej części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą.

Prawa miejskie uzyskała przed 1300. W 1569 mocą unii lubelskiej Warszawa została ustanowiona miejscem obrad sejmów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od 1573 odbywały się tam wolne elekcje. Po 1596 do Warszawy przeniesiono dwór królewski i urzędy centralne, a w 1611 w rozbudowanym Zamku Królewskim na stałe zamieszkał król Zygmunt III Waza. Miejsce obrad sejmików generalnych województwa mazowieckiego i sejmików ziemskich ziemi warszawskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku.

Warszawa jest największym miastem w Polsce pod względem liczby ludności i powierzchni. Jest również jedynym polskim miastem, którego ustrój jest określony odrębną ustawą. Od 2002 jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu. W jej skład wchodzi 18 jednostek pomocniczych – dzielnic m.st. Warszawy.

Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. Prezydenta RP, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Warszawa jest także siedzibą agencji Frontex, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej, oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), agendy OBWE.

Warszawa została wyróżniona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy, Krzyżem Niepodległości z mieczami i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Nazwa miasta zaczęła pojawiać się w dokumentach w XIV wieku jako Warszewa, a od XV wieku również jako Warszowa. Najprawdopodobniej pochodzi od formy dzierżawczej imienia Warsz (skróconej formy staropolskiego imienia Warcisław lub Wrocisław). Było ono używane m.in. przez przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, którzy byli właścicielami terenów w rejonie współczesnego Solca. Prawdopodobnie Warsz z rodu Rawów otrzymał w XIII wieku nadanie książęce, z którego powstała wieś nosząca jego imię.

Zmiana nazwy na Warszawa w XV wieku wynikała z mazowieckiej wymowy dialektycznej. Do końca XV wieku samogłoska -a- przechodziła w -e- po spółgłoskach miękkich (-sz- była w tamtym okresie spółgłoską miękką). W XV wieku formy z wtórnym -e- zaczęły być postrzegane jako gwarowe. Dlatego też zastępowano -e- przez -a-. Taka zmiana nie była uzasadniona etymologicznie, stąd takie formy nazywa się hiperpoprawnymi (np. siadliskokrólawski). Zmiana nazwy z Warszewa na Warszawa upowszechniła się w XVI wieku.

Legendarna etymologia wywodzi nazwę miasta od imion Warsa i jego żony Sawy.

Źródło: Wikipedia

Frazy związane  z miastem Warszawa:

  • Warszawa Olx
  • Warszawa Gratka
  • ogłszenia Warszawa
  • ogłoszenia 24 Warszawa
  • Warszawa 24
  • ogłaszamy Warszawa
  • ogloszenia Warszawa
  • Żoliborz nieruchomości  
  • lokal użytkowy Praga północ 
  • brand24 warszawa


Zapraszamy do zamieszczania darmowych ogłoszeń na bezpłatnym portalu ogłoszeniowym Ogloszenia.WirtualneMedia.info. motoryzacja, auta na sprzedaż czy cześci zamienne i używane czesci samochodowe oraz nieruchomosci w Warszawie typu sprzedam mieszkanie czy wynajm kawalerki także za darmo. Czekamy na twoje ogłoszenia!

Aktualności Archiwum aktualności
Reklama
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
SUPLEMENTY DIETY - w naszej ofercie znajdziesz suplementy wspomagające odchudzanie, spalanie tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej, zdrowie, urodę czy potencję.